מתי אפשר להתחיל לאלף כלב

June 26 2022doritr

לא מעט אנשים אוהבים לאמץ גורי כלבים קטנים. הכלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם, הוא נאמן לו, משעשע אותו ומביע כלפיו את אהבתו. יחד עם זאת, בכדי שהידידות עם הכלב שלכם תהיה טובה ובכדי שמערכת היחסים שלכם תהיה תקינה, חשוב מאוד לאלף את הגור. מטרת האילוף היא לסייע לגור לרכוש התנהגויות נחוצות למחייה בסביבת בני אדם. אם אתם תוהים כיצד לאלף את הגור שלכם, תוכלו לנסות לאלף אותו באופן עצמאי או שתוכלו לבחור מאלף העוסק בתחום אילוף כלבים באופן מקצועי, שיבטיח את אילוף הגור בצורה המתאימה ויסייע לכם לבנות את מערכת היחסים ביניכם.

מתי אפשר להתחיל לאלף כלב

לידה של גור

גורי כלבים מתחילים ללמוד מגיל לידה. החל מהרגע שבו הם פותחים את העיניים, העולם נפרש בפניהם. מרגע שהגור נולד עליו לשהות במחיצת אמא שלו ואם הוא הופרד ממנה מוקדם מדי, חשוב לדעת כי הדבר עלול לפגוע באופן מהותי בהתפתחות התקינה שלו. הפרדה מוקדמת של הגור מאמא שלו זה דבר שיכול לסכל לחלוטין את היכולת לאלף את הכלב. מהרגע שהגור נולד הוא צריך לשהות עם אמא שלו 6 שבועות לפחות. אימו של הכלב תזין אותו בחלב אם טרי, תשמור עליו ותקנה לו את הביטחון הנדרש לו בגיל כה צעיר. מעבר לכך, הכלב יקבל מאימו ביטחון וכן דפוס התנהגות בסיסי. 

מתי אפשר להתחיל לאלף את הכלב?

על אף שיכולת הקשב של גורים היא די נמוכה, הם מתחילים ללמוד מיומנות סוציאליזציה ויכולים למלא פקודות בסיסיות כגון להישאר או לשבת. הזמן הטוב ביותר להתחיל באימונים הללו הוא בערך בגיל 7 או 8 שבועות. האילוף היעיל ביותר יכלול חיזוק חיובי ופקודות עדינות. עונשים הם לא דבר יעיל בתהליך אילוף ובטח כאשר מדובר על גורים קטנים. ניתן לחשוף את הגור לאנשים חדשים וכן לבעלי חיים חדשים, דבר שיאפשר לו לחקור ולחוות חוויות חדשות.

ישנם בעלי כלבים אשר ינסו לאלף את הגור או הכלב שקיבלו באופן עצמאי. כאשר מדובר בגורים יש סיכוי טוב יותר שהם יצליחו שכן לא מדובר על כלב בוגר שאימץ לעצמו התנהגויות כאלה ואחרות. אולם, כאשר מדובר על כלב בוגר יותר אשר אומץ, יתכן מאוד שהוא סובל מקשיים שונים שעלולים לגרום להתנהגות לא נאותה, וכן יתכן שמוטמעים בו כבר הרגלים פחות טובים שקשה לשנות אותם. על כן, במקרה הזה ניתן לפנות למאלף כלבים מקצועי אשר יאלף את הכלב. גם במקרה שבו אתם מרגישים שאינכם מצליחים לאלף גור כלבים בגיל המתאים, אין ספק כי אילוף כלבים מקצועי יכול לסייע לכם.

מאלף מקצועי יכול לסייע באיתור בעיות או ליקויי התנהגות פוטנציאלים וכן לא פעם הוא מאלף כלבים בקבוצות, דבר שמאוד יכול לסייע לכל גור להתחיל ולהכיר חיות מחמד ואנשים אחרים בסביבה מבוקרת. לא מעט מאלפים ממליצים להמתין עד שהגור יגיע לגילאי 4 עד 6 חודשים או עד לחיסון מלא בכדי להתחיל לאלף את הכלב.

מה קורה אם מתעכבים באילוף?

עיכוב האילוף אחרי גיל 6 חודשים, אשר מייצג את גיל הנעורים עבור כלבים, זה לא רעיון טוב. הכלב לומד מכל חוויה ועיכוב באילוף פירושו החמצת הזדמנויות של הכלב ללמוד כיצד הייתם רוצים שהוא יתנהג. יחד עם זאת, תמיד עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא. בכל גיל ניתן לאלף כלב, אך ישנם גילאים שבהם האילוף יהיה מורכב יותר ויש לקחת זאת בחשבון.

Share:

inex.co.il

הישארו מעודכנים